20151019_153950

Wydawać by się mogło, że nie istnieje książka, która umiejętnie połączyłaby wiedzę dla specjalistów wszystkich pionów pracujących przy realizacji filmu reklamowego. Wszyscy ci, którzy z chęcią sięgają po tego typu podręczniki, będą mile zaskoczeni, bowiem książka „Reżyseria Filmu Reklamowego” jest prawdopodobnie jedną z najlepszych książek łączących ze sobą tak wiele elementów. Czytelnika dosłownie oprowadzi po procesie produkcji filmu reklamowego. Wskaże mu najdrobniejsze elementy, na które warto zwrócić uwagę. Pozycja ta wydaje się być pod tym względem niemalże idealna.
Katarzyna Dragović i Nono Dragović to małżeństwo, które stworzyło doskonały duet pod względem dwóch dopełniających się branż, filmowej i reklamowej. Idealne źródło do czerpania wiedzy z zakresu reżyserii filmu reklamowego. On reżyser urodzony w Belgradzie, doktor teorii filmu, absolwent wydziału reżyserii Łódzkiej Szkoły Filmowej. Ona od lat związana z reklamą. Pracowała w największych agencjach reklamowych takich jak J. Walter Thompson, Mc Cann-Erickson, Euro RSCG. Założycielka Szkoły Mistrzów Reklamy. Wykładowca w Łódzkiej Szkole Filmowej, SGH, Miami Ad School, Minneapolis College of Art and Design.

20151019_143049 20151019_143339

Treść książki pomimo sześciuset stron jest niesamowicie skondensowana, ale co ważne jest także bardzo przejrzysta. Idealnie uzupełniają ją przydatne rysunki oraz zdjęcia w niej zawarte. Stanie się skarbnicą wiedzy dla każdego początkującego ale też praktykującego filmowca. Książka dzieli się na dwie części. Pierwsza część to opis branży z punktu widzenia dyrektora kreatywnego. Druga z punktu widzenia reżysera, ale z całą świadomością można ją polecić każdemu, kto z reklamą chce być związany w jakikolwiek sposób, bowiem każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Cenne wskazówki są przeplatane anegdotami z planów filmowych. Dzięki temu książka nie nudzi się nawet przy najbardziej zawiłych zagadnieniach. Oprócz tego, że dostarcza nam bardzo szczegółowej wiedzy od tworzenia briefu poprzez pracę z aktorami i korzystanie z Green screenu, odnajdziemy tam również wiele praktycznych wzorów, które ułatwią nam pracę na etapie produkcji filmu, np. przykładowy kosztorys czy wzór shootingboardu. Ciekawym elementem książki jest także „Słownik pojęć i gwary reklamowej i filmowej”. Oprócz wyjaśnienia slangu branżowego można potraktować ten rozdział jako uzupełnienie tematów zawartych w książce.
Podsumowując, jeśli w najbliższej przyszłości planujecie zająć się szeroko pojętą realizacją filmów reklamowych, koniecznie zajrzyjcie do tego podręcznika. Ocali Was od marnotrawienia czasu na niepotrzebnie popełniane błędy. Polecam ją każdemu. Scenarzystom, reżyserom, operatorom, kierownikom produkcji, a szczególnie opiekunom klienta w agencjach i producentom.